FAQ

Jak to na Teddy pleny funguje?

Maminka, která má zájem se o látkových plenách něco dozvědět vybere plenkové poradenství. Pokud si již popovídáme a budete mít jasno, jaké plenky si chcete vyzkoušet, vyberete si konkrétní pleny, a ty si na 14 dní můžete v klidu doma vyzkoušet.

Co když o plenkách nic nevím?

Pak bych Vám doporučila individuální kurz a výbavičku pro začátečníky, kde Vám plenky vyberu já a osobně předvedu, jak je používat. Nebojte, nic to není, za 14 dní už budete plenková borkyně :-)

Je to hygienické půjčovat si pleny?

Plenky před tím, než k Vám dorazí jsou vyprány na dvakrát. Poprvé se desinfikují v přípravku Sanytol s horkou párou v pracím cyklu "Medic rinse" pro zničení všech bakterií. Poté se perou podruhé na  60°C s předpírkou, takže v nich nezbudou žádné zbytky pracího prášku ani případné nečistoty.

Případně je možné je desinfikovat v horké vodě přidáním Perkarbonátu sodného.

Poté plenky suším na sluníčku, čímž se také desinfikují, v případě vysoké vlhkosti (v zimě) jsou plenky sušené na mírný stupeň v sušičce.

Plenky jsou používány s jednorázovými separačními plenami pro zamezení většího znečištění.

Koliformní bakterie jsou zahubeny již při teplotě okolo 50°C, takže při praní na 60°C již žádné riziko nehrozí.

Přesto je vhodné pleny sušit na sluníčku, protože je přirozeně desinfekční a věšet na čerstvém vzduchu. Používání zapůjčených plen je alternativou k zakoupení celé výbavičky za tisíce korun, jde o to, abyste věděla, jestli Vás látkování chytne, případně jaká značka Vám vyhovuje. 

Přesto je používání zapůjčených plen na vlastní nebezpečí. 

Proč je půjčovné tak drahé, vyplatí se mi to?

Půjčovné se neskládá jen ze zisku :-)

Obsahuje vydesinfikování, vyprání a věšení plen. Pleny se desinfikováním velice opotřebovávají. Navíc se každým vypráním ničí PUL vrstva. Výrobci uvádí, že vydrží max. 300 pracích cyklů. Celý proces půjčení je pak velmi pracný, kdy pleny je třeba osobně předat a předvést nebo poslat poštou, poté vyčistit, naskládat pro novou maminku a zároveň dokupovat nové pleny, aby bylo možné uspokojit poptávku všech maminek, které si chtějí pleny vyzkoušet.

Každé praní včetně desinfekce výjde na více než 30 Kč + několik hodin práce.

Pro Vás je důležité si spočítat, že za 14 dní, po které máte pleny půjčené byste platily za jednorázové pleny, 

u novorozence je to např. 12 plen denně x 4 kč za plenu x 14 dní = 672 Kč.

Takže zapůjčením plen ještě ušetříte 172 Kč!

Kromě toho se můžete v klidu rozhodnout, jaké pleny se Vám líbily, máte nevšední zážitek a pro své miminko jste se pokusila udělat to nejlepší, aby zbytečně netrpělo v chemických igelitových plenách, které dětem vůbec neprospívají, jsou nerozložitelné a navíc nejsou tak krásné a hehoučké jako látkovky :-) !

 

Proč bych měla chtít zkusit látkové pleny, když byly nahrazeny jednorázovými?

Výhody látkových plen

 • Děti mohou začít chodit dříve na nočník (pokud přebalujete, když si dítě řekne). Pocit mokra je nutí se přihlásit o přebalení – později o přihlášení na nočník. Naopak, Vás netlačí rodinný rozpočet dítě co nejdříve odplenkovat. (Ale jsou i vyjímky, co si lebedí v mokru.)
 • Zdravější pokožka – v jednorázové pleně je teplota u pohlavních orgánů o 2-3°C vyšší, dochází k přehřívání (dítě je prakticky v igelitu, který nedýchá), může docházet vlivem tepla k poškození genitálií u chlapců.
 • V látkových plenách je menší riziko vzniku opruzenin, osobně s látkovými plenami opruzeniny téměř neznám. (Výjimkou je svěření do péče babiček.)
 • Látkové pleny jsou vhodné pro děti citlivé na chemické látky (parfémy, bělení chlórem, absorpční gel) obsažené v konvenčních jednorázových plenách a vlhčených kapesníčcích (Dioxan, Propylen Glycol.) Dioxan se uvolňuje z plenek bělených chlorem. Absorpční gel vysušuje pokožku a sliznici u holčiček, proto děti v jednorázovkách potřebují zadeček pravidelně promazávat. U látkových plen uvidíte sami, že děti mazat nepotřebují.
 • Ekologie

o   Látkové pleny jsou znovu použitelné, po svých dětech můžete prodat / darovat dále.

o   Jednorázové pleny – 1 dítě za 1 rok při frekvenci přebalení průměrně 8 plen denně vyprodukuje přes 4000 použitých plen, tj. 1t odpadu (cca 1 kamion), který se rozkládá 200-500 let.

Mezistupněm jsou biodegradabilní jednorázové pleny, které jsou z určitého procenta rozložitelné a obsahují menší množství chemických látek, které jsou v kontaktu s pokožkou. Bývají nebělené chlórem ale kyslíkem.

(Doporučuji do porodnice Beaming Baby nebo Naty -  Biologicky rozložitelné jednorázové plenky)

 • Zdravé kyčle – široké balení na doporučení ortopeda vyřešíte jednoduše jednou kalhotkovou plenou. Pro novopečenou maminku ideální, nemusí se stresovat se širokým balením do čtvercovek, efekt je stejný, drží kyčle krásně ve správné poloze.

 • Cena – pokud budu dítě přebalovat do 2,5 let tak na jednorázových plenách zaplatím +- 25.000,- CZK

Látkové pleny včetně ceny vody, elekt. Energie a prášku + tržby za prodej po dítěti za stejné období lze sehnat od 10 000 – 15.000 CZK.

Finanční úspora tak může být řádově v tisících korun.

Také uspoříte cca 500 CZK ročně za vyvážení popelnice – máte méně odpadu.

Lze ušetřit, pokud koupíte pleny z druhé ruky. 

Vážně máte 25 000 Kč k dobru, abyste je hodily na skládku?

 • Úspora času – nemusíte jít do obchodu, hledat akce na jednorázové pleny. Nemusíte každý den vynášet plný koš jednorázových plen.
 • Vaše pohodlí - Vážně? Ano! Nemusíte se stresovat tím, jestli Vám došel balík plen a nemáte do čeho přebalit a kde honem něco na přebalení splašit - látkovky máte stále po ruce, nikdy Vám nedojdou (pokud nezapomenete 3 dny prát :-) ). Zapomeňte na vyváření a žehlení. Údržba moderních látkovek zabere opravdu pár minut denně. V půjčovně si vše můžete na 14 dní vyzkoušet a uvidíte, že je to paráda.
 • Vzor pro dítě – tím, že pleny nevyhazujete, ale perete Vašemu dítěti ukazujete, že se věci dají znovu použít, učí se tak nenásilnou cestou příčinu a důsledek věcí – tj. plenkový koloběh v praxi. Většinu dětí praní a věšení plen zajímá a jak rostou chtějí s touto činností pomáhat. Lépe si uvědomí, že čůráním do plenky vzniká práce s plenkou, kterou je poté třeba prát, tak má smysl pokusit se na nočník.
 • Estetika - plenky jsou dnes krásné, barevné , hebké, příjemné na omak. Nudné čtverce jsou už pryč :-). 

 

Nevýhody látkových plen

-       Nemůžete je používat v prvním týdnu života dítěte v některých porodnicích (ale po dohodě mohou vyjít vstříc.)

-       Nevhodné na dlouhou dovolenou mimo civilizaci (ale lze prát i v potoce nebo kombinovat s jednorázovými savými jádry.)

-       Pokud používáte One size pleny, u novorozenců tvoří větší zadeček a zpomalují nástup lezení. 

-       Nutné pleny ob den dát do pračky a poté pověsit 5 minut. Skládání zabere cca 15 minut jednou za 3 dny.

-       Nutné mít pleny kde sušit (šňůra / sušička / věšák). Mít místo na skladování a skládání plen.

-       Počáteční investice při nákupu látkovek (lze snížit postupným dokupováním, nákupem z druhé ruky, na splátky nebo pronájmem plen.)

-       S každým praním se spotřebovává voda, prací prášek a elektrická energie (cca 1300 Kč/rok při praní jednou za 2-3 dny).

-       Složitější nasazení pleny (výjimka AIO pleny, ty jsou stejně snadné jako jednorázové.) Nutná instruktáž pro babičky / paní na hlídání, jak pleny       

         používat.

-       Zabírají více místa v přebalovací tašce/ při cestování na víkend (taška a kyblík v autě navíc.)

Kolik stojí výbavička látkových plen?

Začínáme od 3 000 Kč, kde máte čtvercové pleny + snappi sponku a sadu svrchních kalhotek.

Průměrně maminky investují okolo 8000 kč, kdy dokupují vkládací pleny, kalhotkové pleny a AIO plenu pro "líné" dny :-)

Ale jsou i maminky z kategorie "plenkoví psychopati" (termín pochází od mého muže), kteří mají doma výbavičku za více než desítky tisíc korun a stále loví další kousky..A právě proto si pak pořídí půjčovnu plen :-) (mimochodem vznikla právě jako reakce na množství plen prezentovaných na přednášce.)

Takže cena závisí na Vás, plenky jsou navíc krásné, takže ne vždy se nakupuje jen na praktičnost, ale někdy se Vám plena prostě zalíbí a musíte jí mít - třeba jako dárek pro kamarádku čekající prvního potomka :-)

Obecně se u nákupu výbavičky vychází z počtu přebalení za den.

Ne každý kupuje výbavu pro novorozence, proto si zde sami dosaďte číslo. Pro názornost si uvedeme příklad:

Výbavička pro novorozenou holčičku:

12 přebalení na den (po cca 2-3 hodinách, přes den i častěji), 1 den pleny schnou, maminka chce prát ob den.

Tato rodina si tedy pořídí 12*(1 den schnutí)+ 12*(pleny co má dítě na sobě daný den)+12*(2 dny skladování) =48 savých plen.

Pokud by maminka měla sušičku, stačí jí plen  36 ks.

Pokud by prala každý den a měla sušičku, vystačí si s 15 ks.

 

Tento výpočet se týká savých plen, na ty ještě přijdou izolační (svrchní) pleny, které zadržují vlhkost v pleně, aby neprosákla na oblečení.

Řeší se většinou svrchními kalhotkami, potřebujete jich minimálně 3 ks, já ovšem pro novorozence doporučuji více kusů - často se stává, že novorozenecká tekutá stolice tyto svrchní kalhotky znečistí, a ty je poté dobré vyprat v pračce. 

Poslední vrstvou, kterou budete potřebovat je separační - usnadňuje manipulaci se stolicí, a miminku dodává pocit sucha. Jedná se o "papírky", které se při pokakání vyhodí do koše nebo při počůrání dají znovu vyprat. Případně o flís, který se vždy pere. Separační vrstva navíc některým dětem pomáhá, aby se v látkových plenách neopruzovaly, proto doporučuji této části věnovat pozornost. Existují alergie na flís, nebo reakce na různé materiály, ze kterých se separační pleny vyrábí (bavlna, polyester, papír, viskóza, celuloza, bambus), proto máte v plenkárně možnost koupit si od každého druhu 5 ks a zjistit, který materiál sedí právě Vašemu dítěti, aniž byste kupovaly celá balení po stokorunách.

Výsledná cena výbavičky pak závisí na tom, jaký materiál a značku zvolíte pro jednotlivé vrstvy. Následující ceny jsou orientační:

Cena savých vrstev:

Od nejlevnějšího - čtvercové (17-40 Kč), vkládací (90-130 Kč), vícevrstvé(170-200 Kč), chobotky, AI2/SIO, kalhotkové (300-550 Kč.)

Cena svrchních:

PUL kalhotky (200-400 Kč), vlněné natahovací (350 Kč), flísové kalhotky (350-300 Kč)

Cena separačních:

Flísové (17 Kč), jednorázové (150-250 Kč za 100-160 Ks)

 

Kde se o plenkách mohu dozvědět více?

Ideálně na našem plenkovém kurzu :-) 

---

Pokud ovšem raději bádáte na vlastní pěst a máte ráda "tvrdá" fakta, zde jsou zdroje, ze kterých na přednášce čerpám:

 

·         Přednáška o látkových plenách od prodejce M. Bumbálkové: (Utříděný přehled látkových plen)

https://www.youtube.com/watch?v=1EbAE6443DE

·         www.latkovky.info (blog o novinkách, prohlížení plen, komentáře kvality zpracování)

·         Přednáška porod bez obav M. Staňková : (Ukázka použití spreje medvídek na zadečky, zn.Eoné)

https://www.youtube.com/watch?v=T3oJ02hJ5l4

·         Ukázka plenek v pořadu Sama doma Lucie Harnošová (majitelka sítě Brána k dětem)

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/312292320130015/obsah/220263-serial-ekodite-1-dil-zdrave-plenkovani-lucie-harnosova/

·         Týden opravdových plen probíhá ve stejném termínu i v UK

https://www.goreal.org.uk/real-nappy-week/

·         Soutěž Plena roku 2017, pořádaná Bránou k dětem a společností ROSA. Nezávislé hlasování uživatelů v různých kategoriích. Vhodné pro srovnání spokojenosti s danou plenou.

Vyhlášení letošního ročníku je během TOP, hlasování se spouští 1 měsíc před TOP.

https://www.plenaroku.cz/

·         Modrý koník – skupina látkové pleny – záložka o skupině. Obsahuje linky s informacemi o látkování + přidružené diskuse se zkušenostmi dalších maminek.

In: https://www.modrykonik.cz/group/2002/detail/ ze dne 25.3.2017

·         Pleny pod lupou – brožurka vydaná společností Rosa, obsahuje i střihy pro ušití vlastních svrchních kalhotek nebo kalhotové pleny. K dostání v e-shopu www.ekodite.rosacb.cz (cena 25 kč)

·         Návod jak si vyrobit domácí prací gel. Pozor, nepoužívejte na flís! In: https://www.ekospotrebitel.cz/ekospotrebitel/ekodite/pleny-a-bezplenkova-metoda/jak-si-vyrobit-domaci-praci-gel/

·         https://www.unuodesign.cz/ Web s látkami, kde si můžete zdarma vytisknout střih na ušití vlastních látkových plen.

·         https://www.youtube.com/watch?v=5Ksv_4d-Zjk&t=2s Online tutorial od Unua jak ušít látkové pleny (na videu je majitelka firmy Petra Plemlová)

·         Strunecká A., Patočka J.:Doba jedová, Praha,Triton, 2011, ISBN 978-80-7387-469-8

Pokud jsem s plenkami spokojená, kde mohu nakoupit?

No přece u nás v plenkárně :-) !

Pokud zrovna někdo z našich dodavatelů nabízí slevu, napište mi to, a pokud to bude možné, pokusím se Vám nabídnout stejně dobrou cenu.

---

Záleží jakou značku jste si vyzkoušela. Plenky, které nabízím k vyzkoušení já se dají sehnat na eshopech v ČR. Optimální příležitostí kdy plenky zakoupit je Týden opravdových plen 24.-30.4., který probíhá i jinde v Evropě. V této době má většina výrobců i prodejců slevy cca 2-20%.

Další možností jak ušetřit je nakoupit pleny přímo na veletrhu (kde si je můžete také osahat). Veletrhy s plenkami jsou v březnu (Brno - nejvíce firem v jednu dobu: Pro dítě), duben (Praha-For Kids) a další.

Nebo na jednotlivých eshopech výrobců (sleva za velké / denní / standardní sady). Zajímavou možnost slevy nabízí Bamboolik přes své látkové poradkyně, kdy mohou ke slevě během týdne opravdových plen ještě přidat svou osobní slevu za odebraný objem od 3 do 8%. Takže výsledná sleva je až 23%, což je na objednávce celé výbavičky už hodně znát :-)

Přesto nepodléhejte pozlátku slev, a raději nakupujte postupně, od různých značek a hlavně uvážlivě, nebo skončíte s půjčovnou plen na krku :-)

 

·         www.forkids.cz Veletrh FOR KIDS Praha Letňany  6.-.9.4.2017 (na webu www.promaminky.cz mají vstupenky zdarma, jinak 150 CZK). Lze si zde vybrat vzory, osahat pleny, a poskytují slevu 10-20%, i velké zvýhodněné sady. Letos se účastní značky plen: Bamboolik, Petitlulu

·         https://www.bvv.cz/prodite/prodite-2017/ Letos již veletrh proběhl 23.-.26.3.2017, ale příští rok se zde opět sjede nejvíce výrobců plen na jednom místě (Bamboolik, Petit lulu, Unuo, Kikko, T-tomi, Bambino mio, xkko)

·      https://www.latkoveplienky.sk/ (mají zahraniční značky plen – Bum genius, Imse vimse)

·         https://www.facebook.com/groups/PoradnaprolatkovackyOtabazar/ Bazárek s látkovými plenami, dají se tu sehnat úplně nové, použité nebo pleny zadarmo na donošení.

·         https://www.fler.cz/la-ma-textil Doma šité pleny od Lady Macháčkové z Valu u Dobrušky. Pokud chcete svrchní kalhotky za 170 CZK jste tu dobře. (Pozor šije pouze do prázdnin, má TP 8/2017.)

Akce Týden opravdových plen bude probíhat 24. – 30.4.2017. Web: https://www.tydenopravdovychplen.cz/

Na webových stránkách mají kompletní seznam výrobců plen, včetně nabízených slev. Dále akce, které v tu dobu probíhají: soutěže, besedy a další. Také je zde odkaz na soutěž Plenka roku 2017.

Mohu si pleny půjčit i když jsem z daleka?

Naše plenkárna je v Novém Městě nad Metují (Severovýchodní Čechy).

Pokud jste z Hané, máte štěstí, každých 14 dní zajíždím do Pňovic(západně od Olomouce), takže můžete po telefonické domluvě využít všech služeb plenkárny i na Hané (půjčovna, poradenství, prodej.)

Jestli jste z daleka, po dohodě je možné plenky zaslat kurýrem a instruktáž provést přes Skype, jen to vyžaduje více odvahy a je to větší výzva. Navíc se ochudíte o možnost podívat se na další plenky, které mám fyzicky v půjčovně (vlňáčky, zavazovací vlněná disana, čtvercovky, G-mini svrchní kalthotky, a plenky, které si nevyberete do výbavičky, ale přesto by Vás zajímaly.)

Také je osobní kontakt lepší pro Vás, protože si společně naživo můžeme vyzkoušet přebalení přímo na Vašem miminku, což po skypu nejde, takže zvažte, jestli by se Vám výlet do krásných Východních čech nebo Olomouckého kraje přesto nevyplatil, je tu krásně :-)

Proč se u Vás platí za poradenství?

Teddy pleny jsou nezávislé a nepodporuje je 1 konkrétní značka. Proto si můžete půjčit nebo koupit širokou škálu výrobků, které sednou zrovna Vašemu miminku. Při prodeji jediné značky se nikdy netrefíte do potřeb konkrétního miminka, každé je originál.

Poradenství u nás je jiné v tom, že Vám neukážeme 1 značku, ale značek hned 18, a stále katalog plen rozšiřujeme. Proto jsme NEZÁVISLÉ plenkové poradenství. Díky tomu máte šanci dozvědět se i nevýhody plenek jak obecně, tak i jednotlivých značek, protože všechny pleny, které nabízíme máme také osobně vyzkoušeny na vlastním děťátku. 

Nákup takové spousty plen je finančně velmi náročný, proto je poradenství placené. Platíte si nezkreslené informace založené na vlastní zkušenosti.

Plenkovému poradenství se věnuji intenzivně, jsem členem diskuzních fór o látkových plenách v ČR i v zahraničí, o plenkách diskutujeme na konferencích, s jednotlivými poradci různých značek, prodejci, výrobci i jednotlivými maminkami, které řeší různé výzvy jak na plenky. V říjnu jsem se zúčastnila veletrhu For Babies, a osobně navštívila výrobnu plenek Breberky. Jsem domluvená na osobní návštěvě šicích dílen u Petit lulu a plánuji i další cesty. 

Sama jsem si zpracovala skripta pro přednášky rozdělené na začátečníky a pokročilé, které ode mne maminky na konzultaci dostávají a mohou si dopisovat své poznatky. Jsou sepsána názorně, doplněná barevnými fotografiemi, grafy, tabulkami, zkušenostmi a zdroji.

K Vaším potřebám přistupuji individuálně, přihlížím k Vašim požadavkům a snažím se poradit tak, abyste byly spokojené a látkování pro Vás bylo příjemnou změnou a ne noční můrou. 

Přednáškou naše spolupráce nekončí.

Mám za sebou 3 přednášky, na první bylo 12 maminek, většina z nich již látkovala, ale povedlo se nám po zapůjčení výbavičky a absolvování individuálních konzultací, že se jedno miminko nově plně látkuje (a to začínal v 1 roce, kdy je to již mnohem těžší).

Reference z přednášky: Andrea Krákorová (https://www.facebook.com/andrea.krakorova )

Reference půjčovna, prodej a individuální poradenství: Tereza Žižková, Martina Teislerová, Kristina Rydlová, Markéta Pavlová, Jiřina Borůvková, Martina Lomová, Monika Kloučková a další.